IMG-LOGO


Haberler Altın Altın Dalgalanma Sonrası Yükelişe Geçti

Altın Dalgalanma Sonrası Yükelişe Geçti

Altın Dalgalanma Sonrası Yükelişe Geçti
Altın fiyatları, son iki gündeki günkü çok sert dalgalanmasının ardından, yatırımcıların dikkatlerini metalin rekorlara yol açan rallisine çevirmeleri ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı.

Artan ABD tahvil faizleri Salı günü ve Çarşamba sabahı altında sert satışları tetikledi. Bu hareketin adından keskin bir yükseliş gerçekleşti. Hem altın ve hem de gümüş, düzeltme hareketi sonrası yukarı trendini yeniden başlattı ve negatif reel faiz ve koronavirüs pandemisi sonrası uygulamaya koyulan büyük miktarlı teşviklerin desteği ile bu yıl en iyi performans gösteren emtia arasında yer aldı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Altının süregelen hızlı yükselişi, tahvil faizlerinin yaz döneminin kalan kısmında muhtemelen volatil seyredecek olmasından dolayı bitişten oldukça uzak," dedi ve "Altının yukarı yöndeki kesintisiz hızı ılımlı hale gelecek, ancak görünüm halen bir dizi yeni ve rekor zirveleri garanti ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın yüzde 0.7 yükselerek Londra saati ile 09:34'te ons başına 1,929.60 dolara tırmandı. Fiyatlar geçen hafta 2,075.47 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından Salı günü yüzde 5.7 ile son yedi yılın en büyük kaybını yaşadı. Aralık vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında yüzde 0.5 düştü.

Spot gümüş, Salı günkü yüzde 15'lik sert düşüş ve Çarşamba günkü yüzde 2.9'luk kazancın ardından yüzde 1.2 değer kazanarak ons başına 25.8065 dolara ulaştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşünü ikinci güne taşırken, Avrupa hisse senetleri, hisse senetlerindeki küresel rallinin yavaşlama işaretleri göstermesi ile birlikte hafifçe düştü.

Yatırımcılar ayrıca dikkatlerini, Airbus SE'ye sağlanan yasadışı sübvansiyonlar konusunda uzun süredir devam eden anlaşmalığı merkeze alan ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında artan ticaret gerilimine de çevirdiler. Trump yönetimi, gümrük vergilerine tabi toplamın 7.5 milyar dolar seviyesinde kalması ile birlikte, Fransız ve Alman ürünlerine tarifeleri daha iyi hedefleme talimatı verdi.

Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi'nin derlediği verilere göre, Hindistan'da toplam ölüm sayısı İngiltere'yi geçti. Pandeminin ekonomiye verdiği hasara karşın bazı güçlü işaretler de geliyor. Avustralya'da istihdam Temmuz ayında, Victoria'daki karantina tedbirleri ve salgının yayılmasına yönelik endişelere karşın tahminlerin dört katı üzerinde arttı.

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.569
Euro34.792
Sterlin40.47
Ons$2325.2
Gram Altın2538.38
Çeyrek Altın4135
Cumhuriyet Altını16867
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları