IMG-LOGO


Haberler Ekonomi Biden Enflasyon Kabul Edilemez Derecede Yüksek

Biden Enflasyon Kabul Edilemez Derecede Yüksek

Biden Enflasyon Kabul Edilemez Derecede Yüksek
ABD Başkanı Joe Biden, nisan ayında senelik enflasyonun ılımlı seyretmesinin umutlandırıcı olmasına karşın enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu anlatım etti.
Biden, yapmış olduğu yazılı açıklamada, nisan ayı enflasyon verisine ait değerlendirmede bulunmuş oldu.

Enflasyonun ülke genelinde aileler için bir güçlük olduğunu vurgulayan Biden, enflasyonu düşürmenin en mühim ekonomik önceliği bulunduğunu yineledi.


Biden, Nisan ayında yıllık enflasyonun ılımlı seyretmesi umutlandırıcı olsa da enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu bir gerçek. ifadesini kullandı.

Amerika Merkez Bankasının (Fed) enflasyonla mücadelede birincil rolüne işaret eden Biden, şunları kaydetti:

Fed'in bağımsızlığına asla müdahale etmeyecek olsam da kuvvetli bir ekonomi ile iş gücü piyasası inşa ettiğimize inanıyorum ve Başkan Powell'ın geçen hafta bu güce yönelik bir numaralı tehdidin enflasyon olduğuna dair söylediklerine katılıyorum. Fed'in bunu göz önünde bulundurarak işini yapacağından eminim.

Biden, istila ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da başlatmış olduğu savaşın niçin olduğu fiyat artışıyla alakalı küresel tedarik zinciri problemlerine karşı mücadelelerinin devam edeceğini kaydetti.

Amerika Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı verilere bakılırsa, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisanda aylık yüzde 0,3 ve senelik yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Yıllık enflasyon nisanda yavaşlama gösterirken, martta yüzde 8,5 ile 41 yılın zirvesine çıkmıştı.

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.671
Euro35.024
Sterlin41.367
Ons$2321
Gram Altın2490.15
Çeyrek Altın4042
Cumhuriyet Altını16522
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları