IMG-LOGO


Haberler Kripto Para Kripto Para Piyasasındaki Çöküş

Kripto Para Piyasasındaki Çöküş

Kripto Para Piyasasındaki Çöküş
Bitconi  salı günü 10 ayda ilk defa 30.000 doların dibine kısa bir süreliğine düşerken, kripto para birimleri genel hatlarıyla geçtiğimiz ay yatırımcıların sıkılaştırma mevzusunda endişe duymasıyla yaklaşık 800 milyar dolar piyasa değeri kaybetti.
Fed'in 2016'da süregelen son sıkılaştırma döngüsüyle karşılaştırıldığında, kripto paralar artık çok daha büyük bir pazar ve finansal sistemin geri kalanıyla olan bağlantılarıyla ilgili endişeleri artırıyor.

Kripto para piyasası ne kadar büyük?
CoinGecko'ya göre, Kasım ayında en popüler kripto para birimi Bitcoin, bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doları aşarak kripto piyasasının değerini 3 trilyon dolara yükseltti. Bu sayı Salı günü 1.51 trilyon dolardı.

Bitcoin, bu değerin ortalama 600 milyar dolarını oluşturuyor ve onu 285 milyar dolar piyasa değeriyle Ethereum izliyor.

Kripto para birimleri patlayıcı bir gelişme yaşamış olsa da, pazar hala nispeten minik.

Örneğin ABD hisse senedi piyasaları 49 trilyon dolar değerindeyken, Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği(SIFMA) 2021 sonu itibariyle Amerika sabit getirili piyasaların olağanüstü değerini 52.9 trilyon dolar olarak sabitledi.

Kripto para birimlerinin sahibi kim ve ticaretini kim yapıyor?
Cryptocurrency bir perakende fenomeni olarak başladı, ancak borsalardan, şirketlerden, bankalardan, hedge fonlarından ve yatırım fonlarından gelen kurumsal alaka hızla artıyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Coinbase, dördüncü çeyrekte kurumsal ve perakende yatırımcıların her birinin platformundaki varlıkların ortalama yüzde 50'tepsi oluşturduğunu söyledi. 

Coinbase, kurumsal müşterilerinin 2020'de 120 milyar dolar, 2021'de 1.14 trilyon dolar kripto ticareti yaptığını söyledi.

Dolaşımdaki Bitcoin ve Ethereum'un çoğu, seçilmiş birkaç kişi tarafından tutuluyor.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'nun (NBER) Ekim ayı raporu, hem bireyler hem de kuruluşlardan oluşan 10.000 Bitcoin yatırımcısının Bitcoin pazarının yaklaşık üçte birini kontrol ettiğini ve 1.000 yatırımcının ortalama 3 milyon Bitcoin'e haiz olduğunu gösterdi.

Chicago Üniversitesi araştırmasına bakılırsa, 2021 itibariyle Amerikalıların yaklaşık yüzde 14'ü dijital varlıklara yatırım yaptı.

Kripto piyasalarının çöküşü finansal sisteme zarar verebilir mi?
Genel kripto piyasası nispeten minik olsa da, Fed, Hazine Bakanlığı ve internasyonal Finansal İstikrar Kurulu, sabit paraları (geleneksel varlıkların değerine sabitlenmiş dijital tokenler) finansal istikrar için potansiyel bir tehdit olarak görüyor.

Stabilcoin'ler sıklıkla diğer dijital varlıklarda alım satımı kolaylaştırmak için kullanılıyor. Bunlar, piyasa stresi zamanlarında değer kaybedebilecek yada likiditesiz hale gelebilecek varlıklar tarafınca desteklenirken, bu varlıkları ve yatırımcıların geri alım haklarını çevreleyen kurallar ve açıklamalar belirsiz olmaya devam ediyor.

Yetkililer, bunun, özellikle piyasa stresi zamanlarında, sabit paraları yatırımcı güveni yitirilmesine karşı duyarlı hale getirebileceğini söylemiş oldu.

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.671
Euro35.01
Sterlin41.355
Ons$2320.8
Gram Altın2490.08
Çeyrek Altın4042
Cumhuriyet Altını16522
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları