IMG-LOGO


Haberler Emtia Macaristan'dan Rusya'nın Petrol Yatırımına Veto

Macaristan'dan Rusya'nın Petrol Yatırımına Veto

Macaristan'dan Rusya'nın Petrol Yatırımına Veto
Macaristan başbakanı orban, macaristan devlet radyosu kossuth radio'daki haftalık konuşmasında, ab komisyonu başkanı ursula von der leyen'in açıkladığı, rusya'dan petrol katılımını da yasaklamayı planlayan yeni yaptırım paketinin "kabul edilemez" olduğunu söylemiş oldu.

Macaristan başbakanı viktor orban, avrupa donanması (ab) komisyonunun, rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasına yönelik teklifini desteklemeyeceklerini bildirdi.

Başbakan orban, macaristan devlet radyosu kossuth radio'daki haftalık hitabında, ab komisyonu başkanı ursula von der leyen'in açıkladığı, rusya'dan petrol katılımını da yasaklamayı planlayan yeni yaptırım paketinin "kabul edilemez" olduğunu söylemiş oldu.

Macaristan'da liman olmamasından dolayı halihazırda ülkeye petrolün sadece borularla ve rusya'dan geldiğini belirten orban, "petrol ambargosu şayet kabul edilirse, macaristan ekonomisine atılan bir atom bombası anlamına gelecek." diye mevzuştu.

Rusya'nın yerine başka bir ülkeden petrol almanın macaristan için hem çok masraflı hem de 5 senelik geçiş süresi gerektirdiğini aktaran orban, bu problem çözülünceye kadar hükümetin veto hakkını kullanacağını ifade etti.

Macaristan'ın, yaptırım uygulanmasına sıcak bakmamasına karşın rusya-ukrayna savaşı sebebiyle ab tarafınca rusya'ya karşı getirilen daha önceki yapmış oldurım paketlerine tasdik verdiğine işaret eden orban, enerji yapmış oldurımının ülkesi için kırmızı çizgi bulunduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini belirtti.

Orban, ab'nin, rusya'nın ukrayna'ya saldırısını desteklediği gerekçesiyle rus ortodoks kilisesi lideri patrik kirill'in yapmış oldurım listesine alınmasını da desteklemeyeceklerini sözlerine ekledi.

Ab komisyonu başkanı ursula von der leyen, rusya'ya karşı uygulanması planlanan yeni yapmış oldurım paketinin içeriğiyle alakalı 3 mayıs'ta yaptığı açıklamada, "rus petrolüne bağlarımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu rahat olmayacak. Bazı üye ülkeler rus petrolüne bağımlı. şimdi, rus petrolünün yasaklanmasını öneri ediyoruz. Bu, tüm deniz ve boru hattıyla taşınan ham ve rafine rus petrol ürünleri için tam bir ithalat yasağı olacak." ifadelerini kullanmıştı.
 

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.163
Euro34.886
Sterlin40.905
Ons$2334.1
Gram Altın2473.07
Çeyrek Altın4014
Cumhuriyet Altını16409
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları