IMG-LOGO


Haberler Döviz Dolar Yükseliyor

Dolar Yükseliyor

Dolar Yükseliyor
Dolarda dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjde açıklamasının ardından yaşanan dalgalanma sonrası piyasalar gözünü Merkez Bankası'na çevirmişti. Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25'te sabit tuttu. Karar açıklanmadan önce 7.28-7.29 aralığında seyreden dolar/TL, kararın açıklanmasının ardından 7.35'in üzerini gördü

Dolarda dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjde açıklamasının ardından yaşanan dalgalanma sonrası piyasalar gözünü Merkez Bankası'na çevirdi.

Hafta içinde 7.40'ı test ettikten sonra dün 7.22'ye kadar inen kur, akşam saatlerinde 7.30 seviyesinde dengelendi.

Dolar/TL bu gelişmeler altında 20 Ağustos sabahı 7.2990'dan işlem görüyordu.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 8.25'te sabit tuttu. Bu beklenen bir karar olsa da dolar 7.28 civarında seyrederken, kararın açıklanmasının ardından hemen 7.35'in üzerini gördü.

Euro ise 8.69 lira civarında seyrediyor.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSELİŞTE

Bu arada dolar endeksi Fed tutanaklarının ardından 93.159'ı görerek Mart'tan bu yana en büyük günlük yükselişini kaydetti. Dolar endeksi Salı günü gördüğü iki yılın dip seviyesinin yüzde 1 üzerinde bulunuyor.

Fed tutanakları açıklanmadan önce Fed'in daha kapsamlı bir politika değerlendirmesi kapsamında ortalama bir enflasyon hedefi belirleyeceği ve enflasyonu %2'nin üzerine çıkarmaya çalışacağı spekülasyonları yaygındı.

Ancak tutanaklarda konuyla ilgili net açıklamalar yer almadı ve sadece "birkaç" Fed üyesi politika stratejisi hakkında bir noktada gözden geçirilmiş açıklama yapmanın faydalı olacağını düşündüklerini söylediler; ayrıntılar veya zamanlama ise vermediler.

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.163
Euro34.886
Sterlin40.905
Ons$2334.1
Gram Altın2473.07
Çeyrek Altın4014
Cumhuriyet Altını16409
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları