IMG-LOGO


Haberler Döviz Ruble Savaş Önceki Seviyesine Yükseldi

Ruble Savaş Önceki Seviyesine Yükseldi

Ruble Savaş Önceki Seviyesine Yükseldi
Olağanüstü bir uluslararası yaptırım rejimine meydan okuyan Rusya'nın ulusal para birimi olan ruble, şaşırtıcı bir toparlanma ve savaş öncesi seviyelere geri dönmeyi başardı.
Ruble, Başkan Vladimir Putin'in Ukrayna'nın tam ölçekli işgali emrini vermesinden hemen sonraki günlerde dramatik bir çöküş yaşadı.

Batılı ülkeler, Rusya Merkez Bankası'nın geniş döviz rezerv havuzuna erişme kabiliyetini kısıtlamak için duyulmamış önlemler de dahil olmak üzere, giderek daha sert yaptırımlarla Moskova'yı sıkıştırırken, para birimi serbest düşüşünü sürdürdü.

Ancak Mart ayının sonundan itibaren ruble yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Nisan ortasına kadar, değeri, en son işgalin arifesinde görülen bir oran olan Nisan ortasında 1 RUB = 0.013 USD'ye ulaşmıştı.

Bu iyileşmeyi ne açıklıyor?
Brüksel merkezli bir ekonomi düşünce kuruluşu olan Bruegel'in müdür yardımcısı Maria Demertzis, Rus boru hattı gazı için yapılan AB ödemelerinin para biriminin desteklenmesinde büyük rol oynadığını söylüyor.

Yorumlar

Piyasa Özeti

BirimSatış
Dolar32.163
Euro34.886
Sterlin40.905
Ons$2334.1
Gram Altın2473.07
Çeyrek Altın4014
Cumhuriyet Altını16409
Ham Petrol$82.74

Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Sudi Arabistan Riyali, 100 Japon Yeni, Avusturalya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu, Kuveyt Dinarı, Rus Rublesi, Rumen Leyi, Katar Riyali, Pakistan Pupisi, Bulgar Levası, İran Riyali, Çin Yuanı, Kaç, TL, Yapar, Eder, Döviz Fiyatları, Güncel Döviz Kurları, forex, satış, exchange, currency, piyasam.net, piyasa, haberler, döviz, altın fiyatları, demir fiyatları